Zajęcia ruchowe – sprawni i aktywni seniorzy!

Studentki i studenci UTW Skoczów nie próżnują, aktywnie dbają o swoją sprawność fizyczną. Dwa razy w tygodniu odbywają się zajęcia gimnastyki (środa 17:00 i piątek 9:00) oraz aqua aerobiku w czterech grupach (2x wtorek, czwartek i piątek) na basenie „Delfin”. Zajęcia są różnorodne – ćwiczenia z własnym ciężarem ciała jak i przyborami, które stwarzają opór zewnętrzny. Seniorzy mają okazję zadbać o stawy, elastyczność mięśni i ich siłę. Głównym celem zajęć jest poprawa lub utrzymanie sprawności fizycznej na zadowalającym poziomie oraz polepszenie ogólnego samopoczucia.

Skoczowski Uniwersytet Trzeciego Wieku oferuje również swoim słuchaczom zajęcia z jogi, które prowadzone są w czwartki o 16:00 w SP3 przy ul. Bielskiej 34. Ćwiczenie jogi wpływa na zachowanie odpowiedniej postawy ciała, kontroli oddechów oraz medytacji (relaksacji). Taniec liniowy w piątki o 15:45 w SP1 przy ul. Mickiewicza 11 oraz nordic walking (kijki) w czwartki o 9:00 – obie formy ruchu poprawiają elastyczność i gibkość mięśni, koordynację, a przede wszystkim poprawiają kondycję – zwiększa się częstotliwość pracy serca i przyspiesza krążenie krwi czyli wzmacnia serce. Co to oznacza? Serce, mówiąc obrazowo, wolniej się zużywa i jest mniej podatne na choroby.

Zajęcia ruchowe to przede wszystkim świetna forma spędzenia czasu wolnego, w którym dbamy o swoje zdrowie. Regularna odpowiednio dostosowana aktywność fizyczna może wpłynąć korzystnie nie tylko na aspekt fizyczny, ale i psychiczny. Wpływa na obniżenie ryzyka rozwoju wielu chorób, zwiększa mobilność, niweluje odczuwanie bólu przewlekłego, zaburzeń nastroju i/lub zaburzeń snu. Regularna aktywność fizyczna jest jednocześnie najskuteczniejszą jak dotąd metodą zapobiegania związanemu ze starzeniem się organizmu, obniżaniu się masy mięśniowej i ich funkcji.

Zapraszamy na zajęcia – ruch to zdrowie!

Zdjęcia autorstwa pani Teresy Nowackiej.