Projekt ” Lato czeka ” dofinansowano z programu Działaj Lokalnie Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności , realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej. Partner : Gmina Skoczów.

(28.09.2023) Gimnastyka

Gimnastyka, tym razem na sali. Ciężko – nie tak bardzo, damy radę. Już nasza instruktorka zadbała o odpowiedni zestaw ćwiczeń, zbyt niewyczerpujących, ale wpływających dodatnio na naszą sprawność fizyczną. A ile radości przynosi takie wspólne spędzanie czasu, nawet jeżeli wymaga od nas trochę wysiłku. Tym działaniem kończymy projekt Lato czeka, ale pamiętajmy, że o naszą kondycję fizyczną i umysłową powinniśmy dbać przez cały rok. Zapraszamy do korzystania z szerokiej oferty naszego Uniwersytetu.

(30.08.2023) Wykład – Emocje w naszym życiu – jak nimi zarządzać.

W dniu 25.08.23r mieliśmy przyjemność uczestniczyć w ciekawym , interaktywnym spotkaniu na temat : Emocje w moim życiu jak nimi pozytywnie zarządzać – prowadzonym przez Panią Katarzynę Wojciechowską z Fundacji Zielone Pojęcie z Cieszyna. Emocje ,negatywne jak i pozytywne towarzyszą nam przez całe życie . Poprzez zrozumienie procesów emocjonalnych nauczymy się je kontrolować , aby osiągnąć harmonię w naszym życiu. Nie jest to łatwe , ale pomoże nam w tym zdrowy ruch, nasz wpływ na swoje życie oraz wsparcie społeczne.

(10.08.2023) Spacer zielarski w Skoczowie.

W dniu 8.08.23r aura nam sprzyjała ( dzień wcześniej deszcz i chłodno) mieliśmy wielką przyjemność spacerować po Kaplicówce i kontynuować podróż w ciekawy zielarski świat. W ten skoczowski zielarski świat zabrała nas Pani Barbara Kuchta z Domu Przyrodnika w Haźlachu. Nasze łąki na Kaplicówce okazały się skarbnicą wielu ziół : mlecze dziewanny itp. Nic tylko zbierać, suszyć i pić pyszne herbatki. Mogą też być sporządzane ze świeżych liści np. jeżyn – jest smaczna i zdrowa.

(07.08.2023) Warsztaty zielarskie w Skoczowie

W dniu 4.08.23r uczestniczyliśmy w warsztatach zielarskich prowadzonych przez Panią Barbarę Kuchta z Domu Przyrodnika w Haźlachu. Pani Basia posiada imponującą wiedzę o właściwościach leczniczych ziół które pokazała nam w trakcie własnoręcznego wykonywania przez nas ( wg jej instrukcji) maści z żywokostu, dziurawca i innych składników.

Uczestnicy warsztatów wykazali się też dużą znajomością tego tematu, dlatego też podczas całego spotkania trwała ożywiona dyskusja i wymiana informacji. Każdy uczestnik opuścił warsztaty ze słoikiem maści. Było super!

(03.08.20230) Obserwatorium nietoperzy

Nietoperze prowadzą nocny tryb życia .Jak wypoczywają w ciągu dnia  i jakie rozmowy prowadzą między sobą zobaczyliśmy i usłyszeliśmy podczas wycieczki 02.08.23r do Obserwatorium Nietoperzy w Szkole Podstawowej nr 1 w Brennej. W nocy wylatują na łowy – jednym z głównych składników ich pożywienia są komary i za to powinny zyskać nasza sympatię. Brenna oferuje wiele ciekawych tras do spaceru i obiektów zielonych. Na jednym z nich grupa uczestników uczestniczyła w gimnastyce w plenerze, młode pokolenie zaskoczyło  nas pozytywnie swoją sprawnością fizyczną. Polecamy odwiedziny w Obserwatorium oraz korzystanie z urokliwych ścieżek spacerowych w Brennej.

(31.07.2023) Wycieczka do SKO-EKO oczyszczalni ścieków

27.07.23r odbyła się wycieczka do SKO-EKO oczyszczalni ścieków w Skoczowie. Nie była to wizyta w wytwórni perfum, ale rekompensatą była pozyskana wiedza przekazana nam przez Panią Agnieszkę Siewko.

Podczas spaceru ścieżką edukacyjną usłyszeliśmy o ciekawej technologii oczyszczania produkowanych przez społeczeństwo i zakłady pracy ścieków. Dzięki temu procesowi oczyszczania woda powraca do naturalnego środowiska a z niektórych odpadów produkuje się metan służący do wytwarzania energii elektrycznej. Inne odpady wykorzystuje się do produkcji materiałów budowlanych.

Polecamy wszystkim taką wycieczkę i zachęcamy do większej ochrony środowiska.

(28.07.2023) Muzeum Fauny i Flory

W dniu 24.07.23r w ramach projektu ” LATO CZEKA” Byliśmy w Muzeum Fauny i Flory w Jaworzu. Poznaliśmy zbiory fauny i flory wodnej o których w bardzo ciekawy i obszerny sposób opowiadał Bartosz Czedar. Przy Muzeum od września 2022r udostępniona jest Motylarnia w której oprócz żywych motyli i stawonogów można podziwiać wszystkie fazy ich rozwoju. Początkiem muzeum była kolekcja spreparowanych okazów fauny i flory morskiej z całego świata, którą miejscowej szkole podstawowej podarował w latach 60-tych bosman Erwin Pasterny. Lekki deszcz nie przeszkodził nam w spacerze z kijkami w pięknym Parku Zdrojowym w Jaworzu a gimnastyka przy tężni przyniosła ulgę naszym kręgosłupom. To był miło spędzony dzień pełen wrażeń.

(13.07.2023) Harmonogram projektu

LIPIEC 2023r

24.07.23r – Muzeum Fauny i Flory w Jaworzu ul. Wapiennicka 120, po zwiedzaniu spacer z kijami lub gimnastyka w plenerze – razem ok. 3 godzin, zbiórka o godz.8:50

27.07.23r – wycieczka do SKO-EKO w Skoczowie ul.Olszyna10 – czas trwania ok. 1:50, zbiórka o godz. 8:50

SIERPIEŃ 2023r

02.08.23r – Obserwatorium Nietoperzy w Brennej ul. Górecka 224( szkoła}, po zwiedzaniu spacer i gimnastyka w plenerze – razem ok. 3 godzin – zbiórka o godz. 11:50

04.08.23r – warsztaty zielarskie Skoczów, Urząd Miasta w Centrum Edukacji Ekologicznej 1 grupa od godz. 9:00 – 11:00, 2 grupa od godz. 11:30 – 13:30

08.08.23r – spacer zielarski w Skoczowie – godz.11:00 (ok.2 godz.), miejsce zbiórki zostanie wysłane SMS- 7 dni przed spacerem

28.08.23r wykład ” Emocje w moim życiu – jak nimi pozytywnie zarządzać ” – Biblioteka Publiczna w Skoczowie ul.Mickiewicza 9 – godz. 14:00 ( ok. 2 godz.)